Fotó: Kleb Attila

BANDONEON

fotóEz a csodálatos hangszer a zongora és a harmonika után került az életembe. 1999-ben beleszerettem a tangóba Carlos Saura: Tangó című filmjével, s noha akkor még csak táncolni kezdtem, a tangó zene már attól a ponttól magával ragadott. A bandoneonozást itthon senki sem tanítja, Európában is kevés tanár oktatja, így a 2005 táján hozzám került hangszeren magam tanulgattam, s közben a Pesti Tangózenekarban ismerkedtem a műfajjal. 2010-ben Skype-on vettem órákat Julian Hasse argentin bandoneonművésztől. 2014-ben az Aix-en-Provence-ban lévő Musitango tangózenekari mesterkurzuson vettem részt, itt lett tanárom Victor Villena bandoneonművész, akinek szóló bandoneon mesterkurzusain azóta is rendszeresen részt veszek Avignonban, Aubagneban, Párizsban, Szardínia szigetén.  Jazz improvizációt Bert Seager bostoni jazz zongoristától tanultam egy évig. 2016-ban pedig Omar Massa-bandoneonművésztől tanultam leginkább Astor Piazzolla stílusáról.
A kezdetektől fogva játszom különböző hazai és külföldi zenekarokban, szerencsémre a legnagyszerűbb zenészek társaságában. Így felléptem Európa egyik legjobb tangózenekarával, az Ensemble Hyperionnal második bandoneonosként Olaszországban és Svájcban, a zenekar 2014-ben megjelent Remembranzas című lemezén pedig több számban játszom. Több koncertet adtunk közösen a Budapesti Fesztiválzenekar művészeiből alakult Lanner Kvartettel. Saját zenekarom, a Puerto Tango elsősorban az argentin tangó, és az abból kifejlődött argentin zene interpretálására alakult, egyfajta tangó zenei műhelyként működik. Jelenleg Astor Piazzolla műveit játsszuk, kvintett formában. A zenekarban Gárdos Évi zongorázik, Selmeczi Gábor hegedül, Környei Miklós gitározik és Vörös Viktor nagybőgőzik.

Fischer Iván meghívására a 2016-os TérTánc koncert nyitó darabjának szólistájaként léptem fel 2016-ban.

2017-ben Másik János legendás magyar zenész és dalszerző, énekes, zeneszerző saját estjén voltam vendég, ahol belekóstolhattam a rockzenébe is. 2018 júliusában Erwin Schrott világhírű Uruguay-i operaénekes vendégeként léptem fel a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon a művész Operagálájában. 2019-ben a Budapesti Vonósok vendége voltam saját fesztiváljuk egyik estjén, melyen többek között Másik János erre az alkalomra komponált bandoneonversenyét adtuk elő (Fantáziák bandoneonra és vonószenekarra).
2023 elején művészeti vezetője és egyben előadója is voltam a Budapesti Fesztiválzenekar 2023. évi adománygyűjtő bálja tangóestjének.
2023 tavaszán felléptem a világhírű Luciana Mancini operaénekes és Gárdos Éva zongorista társaságában a bécsi MusikTheater an der Wien szezonbemutató rendezvényén. Repertoáromban a zenekari művek jelenleg: Martin Palmeri: Misatango (Tangó Mise), Astor Piazzolla: Kettősverseny gitárra, bandoneonra és vonószenekarra, illetve az említett Másik János mű.
Szabadúszó zenészként a legkülönfélébb meghívásoknak teszek eleget, így zenéltem már együtt különböző tangózenekarokkal, szimfonikus zenekarral, de vegyeskarral és vonósnégyessel és jazz zenészekkel is.  Ha zenélni hívna, keressen a mail@esztervoros.com címen!

A bandoneonról:

A bandoneon egy német eredetű hangszer, afféle hordozható orgonának szánták az 1830-as években. A századforduló táján állítólag tengerészek vitték be Buenos Airesbe, ahol nagyon hamar az argentin tangó legfontosabb hangszere (lelke) lett. Része lett az orquesta típicá-nak, vagyis a tradicionális tangózenekarnak. A mai napig népszerű, a világon mindenhol elterjedt, s már nemcsak tangót, hanem kortárs zenét, jazzt is játszanak rajta.
A hangszert mindig Európában gyártották, innen szállították Argentínába és Uruguay-ba, az ezredforduló után azonban Argentinában is belefogtak a bandoneon gyártásába, így 4-5 hangszerkészítő is foglalkozik már kifejezetten a tangóra kifejlesztett hangszer készítésével. Működési elve hasonló a harmonikáéhoz, itt azonban mindkét oldalon gombok vannak, egy gomb pedig csak egy hangot szólaltat meg. Kifelé és befelé más-más hangot. A régi Origo videójában Agnecz Katalin harmonikaművésszel bemutatjuk a harmonika és a bandoneon közötti különbséget.


Sajtóban, interneten:

Interjú a Budapest Tango Memo-n

Páros videóinterjú Másik Jánossal és velem

Páros interjú Másik Jánossal és velem a Fidelio-hu-n 2022-ben.

Kettős interjú Másik Jánossal a Fidelio.hu-n.

Interjú a Rádióbézsben – a műsorvezető Marton Éva.

“Eltűnt az életlenség érzés, megérkeztem magamhoz” – interjú Vörös Eszter bandoneonművésszel

A tangó lelke
Mit dem Bandoneon zu sich selbst
A Lanner kvartett visszatért
Pezsgő Muzsika
Teltház és fergeteges hangulat a nőnapi esten 
Dicsőítés dobokkal és sípokkal
SZENVEDÉLY – Vörös Eszter, a bandoneon  királynője